Kjøpte hus med husbukk – fikk heve kjøpet

tre-foran-hus

En familie som kjøpte en bolig i Porsgrunn oppdaget kort tid etter overtakelse at huset var angrepet av husbukk. Retten bestemte at kjøper skulle heves. Kjøper fikk fullt medhold i at husbukk var en mangel som gav hevingsgrunnlag etter avhendingsloven.

Boligkjøp med uventede overraskelser

I juli 2023 kjøpte et par en eldre bolig i Porsgrunn for 2,4 millioner kroner. Huset var bygd i 1956 og hadde fått tilbygg på 70-tallet. Det var solgt via eiendomsmegler, med tilstandsrapport fra takstmann, og paret var forberedt på å pusse opp deler av huset – spesielt våtrom og kjøkken.

Men bare en uke etter overtakelse gjorde paret en ubehagelig oppdagelse: På loftet drysset det fint støv (såkalt boremel) fra bjelkene, og treverket så merkelig bulet ut. De skjønte raskt at dette kunne være husbukk, en type insekt som kan gjøre alvorlig skade på treverk.

Husbukk – og svikt i takkonstruksjonen

Videre undersøkelser viste at skadene var alvorlige og omfattende. Det var aktivt liv med husbukk på loftet, og flere steder i huset var det tidligere eller nåværende angrep. En fagkyndig fant at takkonstruksjonen flere steder var så skadet at den måtte byttes ut, og at det til og med kunne være fare for sammenbrudd på sikt.

Kostnadene for å fjerne husbukken og reparere skadene ble anslått til over 700 000 kroner, nesten 30 % av kjøpesummen.

Rettslig kamp – medhold i retten 

Kjøperne tok raskt kontakt med selger og forsikringsselskapet, og krevde heving av kjøpet – altså at handelen skulle gå tilbake, og de skulle få pengene sine igjen.

Selgeren mente at skadene ikke var synlige ved salg, og at takstmannen hadde gjort det han skulle. Kjøperne argumenterte derimot for at takstmannen burde ha oppdaget tegn til husbukk, og at det derfor var tilbakeholdt viktig informasjon – en såkalt mangel etter loven.

Domstolen var enig med kjøperne

Telemark tingrett var tydelig i sin dom:

  • Det forelå mangel ved eiendommen.
  • Takstmannen burde ha oppdaget husbukken, og det var et grovt avvik fra det som er forsvarlig arbeid.
  • Skaden og usikkerheten var så stor at et vanlig prisavslag ikke ville vært nok.
  • Kjøperne hadde derfor rett til å heve kjøpet.

Selgeren ble dømt til å:

  • Betale tilbake hele kjøpesummen på 2,4 millioner kroner
  • Dekke kjøpernes kostnader og betale erstatning og forsinkelsesrenter

Hva betyr dette for deg?

Denne saken viser hvor viktig det er at tilstandsrapporten er grundig og riktig, og at skjulte skader – spesielt skadedyr som husbukk – kan få store konsekvenser. Kjøperne hadde gjort sin del av jobben og stolte på rapporten. Når det viste seg at vesentlige opplysninger manglet, fikk de rett til å gjøre kjøpet om.

For deg som kjøper bolig:

  • Les tilstandsrapporten nøye
  • Vær oppmerksom på symptomer på skader, spesielt i eldre hus
  • Reklamér raskt hvis du finner feil

Og for selgere:

  • Du kan bli holdt ansvarlig for feil, selv om du ikke visste om dem – særlig hvis du har brukt takstmann som burde oppdaget dem.

Har du en sak om husbukk? Kontakt oss

Våre advokater veileder kjøpere av bolig. Ta gjerne kontakt med oss hvis du har behov for å sjekke ut om vi kan hjelpe deg i vår sak. Første henvendelse er gratis og uforpliktende. Det er fritt advokatvalg i boligsaker. Du kan bytte advokat dersom du har boligkjøperforsikring og ønsker oppfølgning fra ekstern advokat.

 

Send oss gjerne en beskrivelse av din sak

Vi sjekker om du kan ha en sak å gå videre med. Første henvendelse er gratis.

Kontaktskjema

Ved å sende inn skjemaet godtar du vår personvernerklæring